Skip to content

Creator Camp

Rozhodnutí růst: Nastavení cílů

Vytvořit si aktivní a zvětšující se diváckou základnu je pro vysílajícího na Twitchi stejným dílem uspokojující jako náročné. Rozšiřovat publikum je tvrdá dřina, lze to však zvládnout a jedním z nejlepších způsobů, jak sledovat svůj postup a udržet si náležitou motivaci, je stanovování cílů. V této části Tvůrčího tábora probereme, jak si nastavit cíle pro růst publika na Twitchi a průběžně si udržovat motivaci.

Krok 1: Určete si, co od vysílání chcete

Prvním krokem při nastavování cílů pro vysílání na Twitchi je určit si, kam vlastně chcete, aby vaše cesta na Twitchi vedla. Chtěli byste vysílat na plný úvazek? Hodláte mít vysílání jako koníčka? Má pro vás být vysílání na Twitchi vedlejším zdrojem příjmů? Budete Twitch používat pouze pro vybírání prostředků na dobročinné účely? Jakmile se rozhodnete, pomůže vám to při výběru cílů. Ale ničeho se nebojte. Nic vás nenutí zvolit jen některý z uvedených příkladů. Je to vaše cesta a nic vám nebrání být tak flexibilní, jak sami budete chtít. 

Krok 2: Poznejte svou komunitu

Poté zjistěte co nejvíc o své komunitě a divácích. Odkud pocházejí? Jaké další kategorie sledují? Jakých dalších komunit podobných té vaší jsou součástí? Všechny tyto informace najdete v řídicím panelu tvůrce , kde se do nich můžete plně ponořit. Chcete-li se dozvědět víc o tom, co znamenají záložky analytických nástrojů, přečtěte si tento článek z Tvůrčího tábora . Přemýšlejte o tom, jaké druhy diváků máte. Odpovídá váš obsah typům obsahu, na který nějak reagují? Berte v úvahu, jak interagují s vaším obsahem a jakou zpětnou vazbu vám na něj dávají. 

Krok 3: Nastavujte si cíle způsobem „SMART“

Nedaří-li se vám vymyslet, jaký cíl si stanovit, zkuste metodu „SMART“. SMART je zkratka z anglických slovíček Specific, Measurable, Achievable, Realistic a Timely, tedy „specifický, měřitelný, dosažitelný, realistický a dobře načasovaný“. Je vhodné, aby cíl splňoval tato kritéria, ale nesoustřeďte veškerou svou pozornost jen na jednotlivosti. Pokud například chcete prodloužit dobu svého vysílání, stanovte si specifický cíl (např. „Chci prodloužit svou průměrnou dobu vysílání z 2 hodin na 4 hodiny“). Dejte si záležet na tom, aby byl váš cíl také měřitelný (např. můžete sledovat svůj postup kontrolou analytického souhrnu po vysílání) a dosažitelný (např. je realistické zvolit něco, co můžete sami přímo ovlivnit; prodloužení průměrné doby vysílání z 2 hodin na 4 hodiny s cílem získat více sledujících je rozumný úkol, který si můžete dát). A v neposlední řadě dbejte, aby byly vaše cíle dobře načasované. Špatně načasovaným cílem může být například, když si naplánujete prodloužení doby vysílání v době, kdy zároveň nastupujete do nového zaměstnání. Nevhodné načasování může způsobit, že vytčený cíl bude obtížně dosažitelný.  

Krok 4: Oslavujte milníky

I kdyby se vám zdál být postup nepatrný, je důležité oslavovat milníky, kterých na své cestě dosáhnete. Oslavujte své úspěchy a odměňujte se za vynaložené úsilí. Ať už se jedná o něco dobrého na zub nebo večer strávený venku s přáteli, je důležité mít něco, na co se můžete těšit a z čeho budete průběžně čerpat motivaci.

Krok 5: Využívejte nástroje a zdroje

Existujte mnoho nástrojů a zdrojů, které vám při dosahování cílů pomohou. Využívejte analytiku Twitche či jiné analytické pomůcky jako Streamlabs či StreamElements. Navazujte vztahy s ostatními vysílajícími ve vaší komunitě a učte se od nich. 

Souhrn

Doufáme, že jste se z tohoto článku dozvěděli, jak je pro růst na Twitchi důležité stanovit si cíle. Nezapomínejte ale také při jejich plnění věnovat čas oslavám, vyhodnocování výsledků a případným úpravám cílů. Přečtěte si i další články z Tvůrčího tábora, například Úvod do plánování růstu na Twitchi, a pokračujte v započaté cestě!