Skip to content

Creator Camp

Jótékonysági adománygyűjtés a Twitch-en

A jó ügy meghatározása

Amikor választasz, hogy milyen jótékonysági szervezetnek gyűjts adományt, az alábbi kérdéseken gondolkodj el:

  • Miért szeretnék adományt gyűjteni?
  • Van olyan adománygyűjtő esemény, amelyet támogatni szeretnék?
  • Érint engem, amiért a jótékonysági szervezet dolgozik? 
  • Illeszkednek a jótékonysági szervezet üzenete és céljai az enyémekkel?

Ha átgondolod, melyik jótékonysági szervezet foglalkozik olyan dolgokkal, amelyek a legfontosabbak számodra, könnyebb lesz választanod. Miután kiválasztottad a neked szimpatikus jótékonysági szervezetet, ideje elkezdened az esemény tervezését.

Először is tudd meg, hogy a jótékonysági szervezet melyik adománygyűjtő platformot használja. Az adománygyűjtő platformokon kampányokat hozhatsz létre jótékonysági szervezetek támogatására, és ezek kezelik az összes adományt és a kampányt magát, így te arra összpontosíthatsz, hogy felvillanyozd a közösséged!

A Twitch mostantól saját jótékonysági eszközt is kínál, amely lehetővé teszi, hogy néhány kattintással könnyedén adományokat gyűjthess számodra fontos ügyek érdekében. A tartalomkészítő irányítópulton egy új lapon kezdhetsz hozzá. További információt súgócikkünkben találsz, vagy használhatod tartalomkészítő irányítópultodat .

Néhány adománygyűjtő platform a tartalomkészítők számára készült eszközökkel:

Ha további kérdésed van az adományozással vagy adománygyűjtéssel kapcsolatban, tekintsd meg a jótékonysági adományok súgóoldalunkat .

Célok, mérföldkövek és ösztönzők

A célok, mérföldkövek és ösztönzők nem csupán a közösség aktiválására jók, hanem kiváló jutalmazási lehetőségeket is jelentenek! Egyes adománygyűjtő platformok olyan eszközöket kínálnak, amelyekkel ezek könnyen követhetőek, ezért feltétlenül tekintsd át az elérhető lehetőségeket, hogy melyik megfelelő számodra. 

Célok. Minden kampánynak kell egy cél. A cél megadásával a közösséged tudja majd, mit kell együtt elérniük. Száz dollár? Ötezer dollár? Reális célt tűzz ki a közösséged elé. 

Ha ez az első jótékonysági közvetítésed, vagy még nem régóta közvetítesz, olyan célt érdemes kitűznöd, amit te, a barátaid és a családod együtt el tudtok érni. A célokat folyamatosan növelheted, és bónuszcélokat később is kitűzhetsz. Csak készülj fel rájuk!

Példa bónuszcél: „Üdv mindenkinek! Elértük az eredeti 2500 dolláros célt a _______ jótékonysági gyűjtésünkben! Az új bónuszcélunk 5000 dollár… és ha sikerül elérnünk, lilára festem a hajam!"

A célok kitűzésekor tartsd szem előtt, hogy minden összegyűlt dollár számít. Miután néhányszor már gyűjtöttél jótékonyság célra, jobban fogod tudni, hogy mire vagytok képesek, te és a közösséged. 

Mérföldkövek. A mérföldkövek hasonlóak a célokhoz, lényegében afféle alcélok. A mérföldkövekkel előmozdíthatod az adományozást, hogy elérhesd a célokat. Ha például a célod 5000 dollár, váltakozó mérföldkövek beállításával előmozdíthatod a főcél elérését. Például az első mérföldkő lehet 500 dollár, a következő 1000 dollár, majd ismét 500 dollár és így tovább.

Példák: 

  • Minden 500 dollárért egy ingyen periféria jár!
  • „Ezer dolláronként keverek egy random turmixot, aminek a hozzávalóit a chatelők szavazzák meg!”
  • „Ha összegyűlt 500 dollár, belefejelek egy habos tortába!”
  • „Ha a cél felét elérjük, ruhástul beugrom a medencébe.”

Ösztönzők. Ezek olyan jutalmak, amelyekkel ösztönözheted a közönséget, hogy vessék be magukat. Az ösztönzők két gyakori típusa a virtuális és a fizikai ösztönzők. Amikor ösztönzőket választasz, az alábbi kérdéseken gondolkodj el.

  • Olyan ez az ösztönző, amit a közösségem szívesen fogad?
  • Ez olyan valami, amit szívesen csinálnék újra meg újra?
  • Ezt az ösztönzőt könnyen végre tudom hajtani?

Az ösztönzőkben az a legjobb, hogy te döntheted el, mik legyenek azok! Ne felejtsd el emlékeztetni közösségedet ösztönzőidre közvetítésedben!

Példák: 

  • Hé, mindenki! Ne feledjétek, hogy 25 dolláronként megeszem egy mindenízű cukorkát!
  • Tíz dolláronként felnyalok egy villámtetkót a karomra!
  • Hé, chatelők! Ne feledjétek, ha elérjük a célunkat, befestem a hajam ÉS játsszuk azt az ijesztő játékot, amit utálok!
  • Ha a cél felét elérjük, valami modern táncot lejtek csirkejelmezben.

Ha egy ösztönzőben, amit kitaláltál, nem vagy biztos, tekintsd át Közösségi irányelveinket ↗.

Pörgesd fel a jótékonysági közvetítésedet

Szóval betervezted a jótékonysági közvetítést, és akkor most merre tovább? Itt az ideje elterjeszteni a hírt és felkészíteni magadat és a közösséget is a közelgő eseményre!

Íme néhány gyakorlati tanács, hogyan hívhatod fel a figyelmet a készülő jótékonysági közvetítésedre:

  •  Gyűjts tájékoztató anyagokat a jótékonysági szervezetről, amelyiknek gyűjtesz.

Melyik az a jótékonysági szervezet, amelyiknek pénzt gyűjtesz a közösségeddel? Mi a küldetésük? Milyen hatással vannak az adományok a küldetésükre?** Mindenképp járj utána a dolgoknak, és legyenek kéznél az információk, hogy tájékoztathasd közönségedet és láttathasd az összefüggéseket!

Példák: 

  • Adományokat gyűjtök a __ jótékonysági szervezetnek, mert fontos nekem a __. Ők ezt csinálják: __.
  • „Épp most gyűlt össze 250 dollár, ami egy gyermek vérátömlesztésének teljes költségét fedezi majd!!”

Amikor a közösség megérti, milyen hatása lesz az adományoknak, az nagyszerű érzés.

  • Tájékoztasd őket előre. Legalább két héttel előre tájékoztasd közösségedet az esemény előtt. Ha előre tájékoztatod a közösséged és a moderátorokat, jobban felkészülhetnek a jótékonysági eseményedre. 
  •  Népszerűsítsd a közvetítésben! Érdemes szóba hozni a közelgő jótékonysági eseményedet az azt megelőző közvetítésekben! A hype segítségével a közösség észben tarja, és még inkább várják majd a közvetítést.
     
  • Érdeklődj közösségedtől! Tudd meg, mely ösztönzők érdeklik őket a legjobban, mit látnak szívesen a közvetítésben! Fogd fel ezt lehetőségként, hogy megtudhasd, mely ösztönzők működnek legjobban közösségednél, és esetleg új vagy meglepő ösztönzőket is kiötölhess a következő kampányhoz!
     
  • Ütemezd be eseményedet a csatornabeállításaidnál! Így közösséged tudni fogja, mikor várjon rád és mikor támogasson! Nézd meg a Csatornabeállítás oldalt  a közvetítési ütemező eszköz használatáról, ha még nem próbálkoztál vele.
     
  • Publikálj a közösségi portálokon, ahogy közeledik az esemény! Minél többen tudnak az eseményedről, annál jobb! A hír terjesztéséhez érdemes az összes közösségi platformot igénybe venni, ahol van fiókod.
    • Oszd meg adománygyűjtési célodat, a dátumot, az időt, a Twitch-csatornádra mutató hivatkozást, hogy az emberek tudják, hová kell menniük.
    • Tedd közzé az ösztönzőket, és tudasd a közönséggel, milyen jutalmakra számíthatnak!
    • Együttműködsz valakivel az esemény során? Feltétlenül jelöld meg a bejegyzéseidben.
    • Tájékoztasd a közösségedet, hogy támogathassák és továbbtweetelhessék közösségimédia-bejegyzéseidet, így nagyobb körben is elterjed a hír. 

Nem igazán vagy otthon a közösségi médiában? Van egy közösségi médiastratégiával foglalkozó Alkotótábor-cikkünk, amely segíthet felkészülni jótékonysági eseményed hírverésére!

  • Készítsd fel a moderátoraidat! Bizonyosodj meg róla, hogy a moderátoraid naprakészek a moderálásra és védelemre szolgáló legújabb Twitch-eszközökkel. Kéne egy kis emlékeztető? Nézd meg  Moderációs és biztonsági alkotótábor  oldalunkat.

Mindenképp alkalmazd ezeket a bevált gyakorlatokat, és már az esemény kezdete előtt felpörögnek a dolgok! 

Az élő közvetítés

Van néhány eszköz, amelyek használatát a jótékonysági eseményre készülve érdemes fontolóra venned, mert segíthetnek az adománygyűjtésben. Beszéljünk a bővítményekről, a videórétegekről és a chatbotokról.

A bővítmények interaktív rétegek és panelek, amelyek közvetlenül integrálódnak a közvetítésedbe a Twitch-en. A legtöbb adománygyűjtő platformnak már most is vannak bővítményei a Twitch-en.

Jótékonysági bővítmények

Mit csinálnak?

  • Megjelenítik, kinek gyűjtesz adományokat. 
  • Megjelenítik a céljaidat.
  • A bővítményen keresztül közvetlenül is lehet adományozni.
  • Minden kampányösztönző egy helyen: jutalmak, szavazások és mérföldkövek

A bővítmények működésével és optimális kiaknázásával kapcsolatos további információkat a bővítményekről szóló cikkben ↗ találsz.

A videóréteg a tökéletes vizuális elem a célok megjelenítéséhez. A videóréteg különféle változatokban érhető el, így kiválaszthatod a szándékaidnak legmegfelelőbbet.  Mindenképp ellenőrizd, hogy a használt adománygyűjtő platform könnyen integrálhatóan kapcsolódik-e a kiválasztott videórétegedhez/riasztásszolgáltatásodhoz.

A chatbotoka tartalomkészítők által a csatornák kezeléséhez használt eszközök közt a leglényegesebbek közé tartoznak. A chatbottal a tartalomkészítő könnyen moderálhatja a chatet, indíthat minijátékokat a nézők jobb bevonására, válaszolhat a nézőknek a csevegésben, és így tovább. Az adománygyűjtés során a chatbottal cselekvésre ösztönözheted (CTA) és tájékoztathatod a közönséget az ügyeddel kapcsolatban.

A cselekvésre ösztönző felhívások (CTA) felhívják a hallgatóság figyelmét, felkeltik az érdeklődésüket, és rávezetik őket, hogy mit is szeretnél tőlük.

Felhívás (CTA) példa: ______ ma pénzt gyűjt a ________ számára. Segíts elérni az 1000 dolláros célunkat, és adományozz itt: https: //Link.Link.Link.Link. Minden dollár segít!

Még nincs chatbotod? Íme néhány népszerű bot, amelyekkel már találkoztunk:

 

Ha kérdéseid vannak a Twitch-es jótékonysági adománygyűjtésekkel kapcsolatban, írj egy üzenetet a Charity@twitch.tv címre.