Chapter Select
A növekedés választása: Bevezetés
Az első lépés az, hogy a növekedés mellett döntesz. Ám minden további lépést alaposan meg kell tervezned, hogy könnyebben elérhesd céljaidat. Ez a cikk az Alkotótábor Hogyan tanuljunk növekedni című, tartalomkészítői növekedésre fókuszáló, négyrészes sorozatnak készülő ösvényének „gyorstalpaló” változata. Ez a cikk azoknak a tartalomkészítőknek szól, akik gyors és egyszerű tanácsokat szeretnének élő közvetítésük új szintre emeléséhez, de nem tudják, hol keressenek a Twitch-en kívül. Utazásunkon a következő négy kérdést érintjük röviden:
Hogyan segíthetek új nézőknek abban, hogy rátaláljanak közvetítésemre?
Számos faktor ösztönözheti az új nézőket, hogy rátaláljanak közvetítésedre a Twitch-en. A jó hír, hogy néhány hasznos lépést máris tehetsz ezügyben!
Az első, hogy kiválasztod, milyen tartalmat közvetítesz. Érdemes olyan tartalmat készíteni, amit élvezel, például egy kedvenc játékodat vagy hobbidat, amilyen a sminkelés vagy a főzés, belevenni a közvetítéseidbe. Előfordulhat azonban, hogy tartalomválasztásod olykor nem hozza meg a kívánt eredményeket, amikor közvetítés után áttekinted az analitikát. Egyes tartalmak népszerűbbek másoknál, és az elérni kívánt közönségtől függően tartalomválasztásod kulcsfontosságú tényező lehet az új nézők bevonzásában.
A kérdés gyakran az, hogy mi a jobb: egy marginálisabb kategória élén állni, vagy egy nagyon népszerű kategória középmezőnyében? Mindkét opció megfelelő lehet, számos olyan változótól függően, melyeket nem tudsz befolyásolni. A jó döntéshez a meglevő adataid használata a legjobb alap. A tartalomkészítői irányítópulton a Részletek legördülő menüben válaszd a Csatornaelemzés lehetőséget. Itt számos hasznos adat található, melyeket érdemes átnézned, jelenlegi témánkhoz azonban a „Milyen kategóriákat szeretnek nézni a nézőim?” ad támpontokat. Itt követjük nyomon, hogy nézőid mit néztek az elmúlt 7 napban, amikor nem a te csatornádat figyelték. Az itt felsorolt játékokkal és egyéb Twitch-tartalmakkal lehet próbálkozni, ha közvetítéseddel új nézőket szeretnél csatornádra vonzani, akik valószínűleg szereteik az ilyen témákat. **
Hogyan vehetem rá a nézőket, hogy visszatérjenek közvetítésemhez?
Twitch-tartalomkészítőként valószínűleg magad is néző és tartalmak fogyasztója vagy. Máris van tehát némi igazi betekintésed arról, mi érdekel téged egy közvetítésben, és mi ösztönöz a visszatérésre! Első lépésként gondold át a következőket: miért jársz vissza kedvenc közvetítőd műsoraihoz? A tartalomválasztás, a képességei, az interaktivitás, a kiváló minőségű kép vagy hang miatt? Mitől lesznek a közvetítései egyediek és érdekesek? Talán különféle elemek egyvelege teszi ezt a közvetítést számodra megfelelővé. Ezekben a szempontokban az a közös, hogy valamilyen értéket nyújtanak neked nézőként; valamit, amit kihozol belőle, vagy amit elveszel, ami értékes számodra, és arra késztet, hogy visszatérj, és keresd a kapcsolódást az illető közvetítővel.
Most gondold át, milyen értéket adsz te a nézőid számára. Milyen területtel szeretnél foglalkozni? Milyen készségeket akarsz megosztani? Mi az, amit nézőidnek szerinted érezniük kéne, vagy amit magukkal vihetnek közvetítésedből, miután az véget ért? Amint megtalálod a választ ezekre a kérdésekre, sokkal jobb helyzetbe kerülsz, könnyebben belefoglalhatod ezt az információt egy nagy értékű közvetítésbe, ami remélhetőleg visszatérésre ösztönzi majd csatornád nézőit.
Erre a kérdésre sokféle válasz adható, de az egyik legegyszerűbb megoldás a következetes közvetítési ütemezés fenntartása. Érdemes megkönnyíteni nézőidnek közvetítési időpontjaid kiismerését, vagy akár csatornád rendszeres nézésének szokássá válását. A Twitch ütemezési eszközeivel könnyen megoszthatod ütemezésedet nézőiddel, hogy tudják, mikor várhatják élő közvetítésedet, saját időzónájukra konvertálva – ráadásul nézőid is beállíthatnak emlékeztetőket, így értesítést kapnak, amikor adásban vagy!
Egy másik azonnali lépés, amellyel erre választ adhatsz, ha egyszerűen arra bátorítod nézőidet, hogy térjenek vissza közvetítésedre. A Twich-tartalmak hatalmas választéka miatt nem érdemes feltételezni, hogy maguktól mindig időt szakítanak majd a csatornádra. Már az is sokat jelent, ha megkéred őket, hogy térjenek vissza, és megmondod, mikor várható a legközelebbi közvetítésed. Például: „Nagyon köszönöm, hogy ma néztétek a közvetítést! Ha jól szórakoztatok, holnap délelőtt megint adásban leszek, úgyhogy érdemes visszajönnötök a reggeli kávéval, és belenézni a műsorba.” Egyszerű dolognak tűnik, de egy kérés vagy emlékeztetés igen sokat jelent.
Hogyan érhetem el, hogy új nézők találjanak rá a közvetítésemre, miközben offline vagyok?
Tartalomkészítőként nem könnyű egyedül felfedezhetővé tenni élő közvetítésedet, és ezt fenntartani. Többféleképpen közszemlére teheted azonban tartalmaid értékeit anélkül is, hogy megnyomnád az Élő adás gombot.
Kiindulópontként a közvetítési klipek értékes eszközt jelentenek csatornád növekedéséhez, miközben offline vagy; ezek olyan kulcsfontosságú pillanatok megosztására szolgálnak közvetítésedből, amelyeket a jelenlegi nézők esetleg elszalasztottak, vagy amelyeket új nézők láthatnak, és ennek eredményeként felkereshetik közvetítésedet. Első lépésként ösztönözd közösségedet klipek készítésére nagy pillanataidról, nevetséges ügyetlenségeidről vagy másokat inspiráló motivációs szövegeidről. Az ilyen klipek aztán a tartalomkészítő irányítópult Tartalom lenyíló menüjének Klipek pontjánál lesznek megtalálhatók. Itt láthatod az általad és csatornádról mások által készített klipeket. Miután kiválasztottad a közösségimédia-profiljaidon megosztani kívánt klipet, töltsd le a klipet, hogy feltölthesd a közösségi oldalakra. A beágyazott videó átkattintási aránya jobb, mint a klipre mutató hivatkozásé. *Megjegyzés: Érdemes megkérni chat- vagy közvetítésmoderátoraidat, hogy készítsenek klipeket az általad fontosnak érzett dolgokról, ne feltételezd, hogy ezt maguktól megteszik, amikor adásban vagy. De saját magad is létrehozhatsz klipet közvetítéskezelőd gyorsműveleteinél.
A sorozatban később a szerkesztett közvetítésklipekről és azok fontosságáról is beszélünk, nem minden tartalomkészítő rendelkezik azonban a saját klipek készítéséhez szükséges tudással és eszközökkel.
Hogyan színesíthetem tartalmaimat a Twitch-en?
A Twitch szolgáltatás tartalmak nagy választékát kínálja – a játékoktól a főzésen és az ASMR-en át a zenéig! Tartalomkészítőként előbb-utóbb tartalomválságban találhatod magad alkotói utazásod egy-egy pontján.
Ha tartalomkészítői válságban érzed magad és elakadtál, sajnos nincs egyszerű megoldás az érzés megszüntetésére, hiszen valószínűleg saját egyedi körülményeid okozzák – olykor kreatív szünetet kell tartani, hogy feltöltődhess energiával, vagy végre kipróbálni azt a kreatív ötletet, amire mindig is vágytál, de túl kockázatosnak ítélted, annyira más, mint a többi tartalmad; vagy akár hasznosítani alkotótársaid útmutatásait, befolyását, hogy előreléphess.
Ahogy az eddig tárgyalt kérdések esetében, a jó hír itt is az, hogy minden problémára sokféle megoldást próbálhatsz ki, ezért arra bátorítunk, hogy ne csupán különféle lehetőségekkel kísérletezz, hanem elemezd is az általad alkotott tartalmakat, hogy megtudd, mit csinálsz jól és min lehetne javítani. Ennek részeként áttekintheted korlátlanul megtekinthető videóidat, számszerűsített visszajelzést kérhetsz közösségedtől vagy felhasználhatod az alkotói irányítópulton elérhető adatokat elemzésedhez.
Nagyon lényeges: az egyik legfontosabb tanulság, hogy Twitch-közvetítőként örömödet leld az általad készített tartalomban. Ha nem élvezed a tartalmakat, akkor jó esély van rá, hogy más sem fogja.
E sok információ mellett érdemes megnézni a közösségépítésről és érdekes tartalmak készítéséről szóló más cikkeket is az Alkotótáborban! Ne feledd, hogy az egyetlen ember, aki fejlesztheti tartalmaidat, te vagy.