Skip to content

Creator Camp

Rozhodnutie rásť: Stanovenie cieľa

Mať zapojené a rastúce publikum je pre streamera na Twitchi obohacujúce, ale aj náročné. Rozširovanie tvojho publika je náročná práca, ale dá sa to zvládnuť. Stanovenie cieľov je jedným z najlepších spôsobov, ako sledovať svoj pokrok a udržať si motiváciu. V tejto časti Tábora tvorcov budeme diskutovať o tom, ako si stanoviť ciele na rozšírenie svojho publika na Twitchi a ako si počas tejto cesty udržať motiváciu.

Krok 1: Urči si, čo chceš od streamovania

Prvým krokom pri stanovovaní cieľov tvojho Twitch streamovania je určiť si, akou cestou sa chceš na Twitchi vydať. Chceš streamovať na plný úväzok? Chceš streamovať len ako hobby? Je streamovanie na Twitchi tvojou brigádou, ktorou si každý mesiac zarábaš nejaké extra peniaze? Používaš Twitch len na vyberanie finančných prostriedkov pre charitu? Keď toto rozhodnutie učiníš, pomôže ti formovať tvoje ciele. Nemaj obavy. Nemaj pocit, že sa musíš uviazať k niektorému z vyššie uvedených príkladov. Toto je tvoja cesta, po ktorej môžeš kráčať tak flexibilne, ako len chceš. 

Krok 2: Spoznaj svoju komunitu.

V ďalšom kroku sa začni informovať o svojej komunite a divákoch. Odkiaľ prichádzajú? Aké ďalšie kategórie sledujú? Akých ďalších komunít podobných tej tvojej sú súčasťou? Všetky tieto informácie si môžeš poprechádzať na svojej tabuli tvorcu . Ak sa chceš dozvedieť viac o význame kariet Analýz, prečítaj si tento článok z tábora tvorcov . Premýšľaj sa nad typmi tvojich divákov. Je tvoj obsah v súlade s typmi obsahu, ktorý vyhľadávajú? Zváž, ako interagujú s tvojím obsahom a ber v potaz spätnú väzbu, ktorú ti dávajú. 

Krok 3: Nastav si SMART ciele

Ak máš problém s vymýšľaním cieľa, skús metódu SMART. SMART je skratka, ktorá znamená „Specific, Measurable, Achievable, Realistic, and Timely“, alebo po slovensky „Konkrétny, merateľný, dosiahnuteľný, realistický a načasovaný“. Tvoj cieľ by mal spĺňať všetky tieto kritéria – nesústreď avšak všetku svoju pozornosť na jednotlivé časti kritérií. Napríklad, ak chceš predĺžiť dĺžku svojho streamu, nastav si konkrétny cieľ (napr. „Chcem predĺžiť svoj priemerný čas streamu z 2 hodín na 4 hodiny“). Uisti sa, že je tvoj cieľ merateľný (napr. môžeš sledovať svoj pokrok kontrolou zhrnutia analýzy po streame) a dosiahnuteľný (napr. je realistické vybrať niečo, čo môžeš priamo ovplyvniť). Zvýšenie priemerného času vysielania z 2 hodín na 4 hodiny za účelom získania väčšieho počtu sledovateľov je rozumná vec. V neposlednom rade sa uisti, že sú tvoje ciele správne načasované. Príkladom zle načasovaného cieľa môže byť napríklad, že plánuješ začať viac streamovať práve keď nastupuješ do novej práce. To by ti mohlo tvoj cieľ potenciálne sťažiť. 

Krok 4: Oslavuj míľniky

Bez ohľadu na to, aký nepatrný sa môže zdať tvoj pokrok, je dôležité oslavovať svoje míľniky. Oslavuj svoje úspechy a odmeňuj sa za tvrdú prácu. Či už malý darček alebo večer s priateľmi – je dobré mať niečo, na čo sa môžeš tešiť, a čo ti pomôže udržať motiváciu behom tvojej cesty.

Krok 5: Využívaj nástroje a zdroje

Existuje množstvo nástrojov a zdrojov, ktoré ti pomôžu dosiahnuť tvoje ciele. Využívaj analýzy Twitchu, ako aj ďalšie analytické nástroje, napríklad Streamlabs a StreamElements. Spoj sa s ostatnými streamermi v komunite a uč sa od nich. 

Súhrn

Dúfame, že si sa vďaka tomuto článku naučil/a, aké dôležité je stanovovať si ciele, keď chceš na Twitchi rásť. Uisti sa však, že si pri plnení týchto cieľov nechávaš čas na oslavu, vyhodnocovanie a prípadné úpravy. Ak chceš pokračovať vo svojej ceste, prezri si ďalšie články v Tábore tvorcov, napríklad „Úvod do plánovania tvojho rastu na Twitchi“!