Rekomendacje na Twitchu
Kiedy odwiedzasz Twitcha, przedstawiamy Ci rekomendacje, dzięki którym odkryjesz nowe społeczności i treści, które naszym zdaniem Ci się spodobają. Ten artykuł omawia nasze podejście do tworzenia rekomendacji i zawiera informacje o sposobach wpływania na nie.
Karuzela na stronie głównej
Na górze strony głównej Twitcha odwiedzający znajdą karuzelę, która przedstawia kanały nadające na żywo oraz nadchodzące wydarzenia. Karuzela zawiera treści wybrane przez pracowników Twitcha. Nie jest ona wypełniana automatycznie ani poprzez Twoje interakcje na Twitchu. Twitch może wyróżniać określone segmenty twórców, nadchodzące wydarzenia lub treści sponsorowane przez naszych reklamodawców. Karuzela Twitcha zmienia się w zależności od regionu i uwzględnia różnice geograficzne między twórcami a ich materiałami, np. używanymi językami.
Półki na stronie głównej
Bezpośrednio pod karuzelą znajdziesz wiele różnych list treści przewijanych w poziomie. Na Twitchu są one nazywane „półkami”. Zawsze będziemy pokazywać Ci półki z kanałami i kategoriami, które naszym zdaniem przypadną Ci do gustu, ale możemy też wyświetlić inne półki wybrane przez pracowników Twitcha. Półki są wybierane dla Ciebie na podstawie Twojego języka, urządzenia, przeglądarki, Twojego zaangażowania na Twitchu i stanu logowania. Jeśli korzystasz regularnie z Twitcha, kolejność na półkach i przedstawione kanały są personalizowane na podstawie Twojej historii oglądania. Oznacza to, że wykorzystujemy informacje o kanałach i kategoriach oglądanych przez Ciebie w przeszłości na Twitchu, aby polecać Ci treści, które naszym zdaniem Cię zainteresują. Na wszystkich półkach na Twitchu kanały transmitujące na żywo mają częściej wyższy priorytet niż kanały nienadające na żywo.
Lewy pasek nawigacyjny
Po lewej stronie karuzeli i półek znajduje się lewy pasek nawigacyjny. W tym miejscu zalogowani użytkownicy zobaczą listę obserwowanych kanałów – najpierw kanały na żywo, a następnie kanały offline w kolejności według liczby dostępnych nowych filmów. Gdy zaczniesz obserwować kanały, zobaczysz też inne polecane na podstawie Twojego regionu, języka, interakcji i historii oglądania. Gdy już wejdziesz na kanał, na lewym pasku nawigacyjnym po polecanych kanałach zobaczysz także trzecią listę zawierająca kanały podobne do tego, który aktualnie oglądasz.
Strona przeglądania
Na stronie głównej Twitcha lub stronie dowolnego kanału widzowie mogą kliknąć przycisk „Przeglądaj” w lewym górnym rogu ekranu, aby znaleźć dodatkową zawartość. Na stronie przeglądania Twitcha możesz wyszukiwać treści według kategorii wybranej przez streamerów lub według kanałów na żywo. Następnie możesz posortować kategorie lub kanały według rekomendacji Twitcha lub od najwyższej do najniższej liczby widzów.
Pasek wyszukiwania
Na stronie głównej Twitcha lub stronie dowolnego kanału użytkownicy mogą wyszukiwać treści za pomocą paska wyszukiwania znajdującego się w górnej części ekranu na środku. Gdy zaczniesz wpisywać słowo, zobaczysz sugestie wyszukiwania, które są proponowanymi hasłami opartymi na bezpośrednich dopasowaniach wpisywanego słowa i popularności kategorii lub kanału. Treści na żywo są zawsze wyświetlane jako pierwsze. Jeśli wybierzesz sugestię wyszukiwania, przejdziesz bezpośrednio do sugerowanej kategorii lub kanału. Jeśli zdecydujesz się przejść do strony wyników wyszukiwania zamiast wybierać sugestię wyszukiwania, widoczne wyniki wyszukiwania zostaną uporządkowane na podstawie kanałów na żywo, popularności i dopasowań do wyszukiwanych haseł.
Lista treści na urządzeniach przenośnych
Aplikacje mobilne Twitcha mogą dodatkowo zawierać dwie oddzielne poziome listy kanałów – jedną dla treści na żywo i jedną dla klipów. Na listach wyświetlamy treści z popularnych kanałów na żywo, kategorii i klipów, a także treści oparte na Twoim regionie, języku, urządzeniu i przeglądarce. Jeśli korzystasz z Twitcha regularnie, zawartość na liście jest też personalizowana na podstawie historii oglądania. Na liście mogą znaleźć się opcje kliknięcia kciuka w górę lub kciuka w dół. Kliknięcie kciuka w górę spowoduje, że na kanale pojawi się więcej treści z kanału, który Ci się spodobał, a kliknięcie kciuka w dół sprawi, że przez pewien czas na kanale nie będą wyświetlane treści z kanału, który Ci się nie spodobał. Więcej informacji na temat listy treści w aplikacjach mobilnych można znaleźć w tym artykule pomocy.
Jak kontrolować to, co widzisz na Twitchu?
Chociaż nasze rekomendacje algorytmiczne odgrywają ważną rolę w zwiększaniu liczby widzów i rozwoju twórców, Twitch daje zalogowanym użytkownikom możliwość kontrolowania wrażeń, jeśli polecane treści nie spełniają ich oczekiwań. Po zalogowaniu możesz usunąć kanały i kategorie z półek Twitcha, klikając trzy pionowe kropki obok dowolnego kanału, a następnie wybierając „Nie interesuje mnie to”. Dzięki temu ten kanał lub kategoria nie zostaną Ci już nigdy polecone. Jeśli zmienisz zdanie, możesz usunąć to ograniczenie w ustawieniach konta. Oprócz tego jeśli uważasz, że jakikolwiek kanał na półkach Twitcha narusza wytyczne dotyczące społeczności Twitcha lub warunki korzystania z usług, możesz zgłosić go Twitchowi, klikając trzy pionowe kropki obok niego, wybierając „Zgłoś”, a następnie postępując zgodnie z instrukcjami. Jeśli użytkownik zablokuje innego użytkownika, ich kanały nie będą sobie wzajemnie polecane. Więcej informacji na temat usuwania rekomendacji, które Cię nie interesują, znajdziesz w tym artykule pomocy.
Na stronach Twitcha oraz na liście treści w aplikacjach mobilnych Twitcha możesz ukryć materiały, których nie chcesz oglądać. Kliknij trzy pionowe kropki i wybierz „Nie interesuje mnie to”. Jeśli zmienisz zdanie, możesz cofnąć ukrywanie treści w ustawieniach konta. Kliknięcie trzech pionowych kropek umożliwia także skorzystanie z funkcji „Zgłoś” w celu zgłoszenia treści Twitchowi do sprawdzenia.
Dbanie o bezpieczeństwo Twitcha
Nasze systemy rekomendacji zostały zaprojektowane z myślą o Twoim bezpieczeństwie, dlatego usuwamy treści, które według nas naruszają wytyczne dotyczące społeczności lub warunki korzystania z usług. Więcej informacji na temat postępowania ze zgłoszeniami naruszeń wytycznych dotyczących społeczności znajdziesz na stronie dotyczącej kar.