Chapter Select
Škola autorských práv: Co se stane, když porušíte autorské právo?
Co se stane, když obdržím oznámení DMCA?
Pokud vysíláním nebo nahráváním obsahu na Twitch porušujete něčí autorská práva, je to nejen v rozporu s podmínkami služby Twitche, ale držitel autorských práv nebo jím určený zástupce může Twitchi také zaslat oznámení DMCA. Jestliže zašle Twitchi oznámení splňující příslušné požadavky, je Twitch povinen daný obsah odstranit a vzít tento incident na vědomí v rámci našich zásad pro opakované porušování autorských práv.
Co jsou pravidla Twitche pro opakovaná porušování autorských práv?
Twitch, stejně jako ostatní služby, které umožňují sdílet obsah vytvořený uživateli, funguje na základě globálních zákonů o autorských právech, jež vyžadují rušení účtů dopouštějících se „opakovaného porušování autorských práv“. Naše zásady pro opakovaná porušení pravidel jsou typu „třikrát a dost“ – kdykoliv Twitch obdrží oznámení DMCA ohledně materiálu na kanálu uživatele, který údajně porušuje autorská práva, zapíše se danému vysílajícímu záznam o porušení autorských práv.
Jak je uvedeno v našich vodítkách DMCA , záznamy o porušení autorských práv nejsou trvalé a lze je navíc odstranit, pokud vysílající pošle vyhovující protioznámení nebo dosáhne odvolání oznámení. Vysílajícím, kteří splňují patřičné požadavky, navíc může být ročně umazán až jeden záznam o porušení autorských práv, pokud absolvují Školu autorských práv, což je výukový modul v Tvůrčím táboře (právě si jej prohlížíte!). Většina vysílajících splňujících podmínky, kteří obdrží svůj první nebo druhý záznam o porušení autorských práv, bude vyzvána k absolvování Školy autorských práv – a pokud tímto kurzem projdou a složí závěrečný test, bude jim jeden záznam odstraněn. Na absolvování Školy autorských práv máte 28 dní od obdržení záznamu o porušení autorských práv, znovu budete moci kurzem projít po uplynutí 12 měsíců.
Co když se domnívám, že mi bylo oznámení DMCA uděleno nedopatřením?
Pokud jste obdrželi oznámení DMCA a po přezkoumání jeho obsahu si jste jisti, že jste neporušili výhradní práva držitele autorských práv, můžete zvážit rozporování tohoto oznámení. Nabízejí se vám tyto možnosti:
- Odvolání:
- Můžete kontaktovat osobu, která oznámení DMCA poslala (její kontaktní e-mail bude uveden ve zprávě, kterou vám Twitch zašle), a požádat držitele autorských práv o odvolání podaného oznámení.
- Chyby a nedorozumění se dějí a držitelé autorských práv někdy žádostem o odvolání vyhovují.
- Pokud osoba, která oznámení podala, vyhoví žádosti o odvolání a pošle Twitchi informaci o odvolání dříve zaslaného oznámení DMCA, odstraní Twitch všechny záznamy o porušení autorských práv a další související postihy.
- Protioznámení:
- Při výběru této možnosti si buďte 100% jistí, že jste neporušili vlastníkova práva, jelikož odeslání protioznámení může mít reálné právní důsledky.
- U této možnosti je zapotřebí, abyste poskytli určité zákonem požadované informace, jak je vysvětleno v našich vodítkách DMCA . Twitch také stěžovateli předá obsah vašeho protioznámení včetně vašich kontaktních údajů, jak je vyžadováno zákonem.
- Pokud Twitch obdrží úplné protioznámení, zpravidla odstraní všechny záznamy o porušení autorských práv a další postihy související s oznámením DMCA. Výjimkou jsou případy, kdy Twitch obdrží od stěžovatele oznámení, že podal žalobu s cílem domoci se odstranění sporného materiálu.
Co povolené užití?
Povolené užití a povolené nakládání jsou právní principy, které umožňují lidem za určitých omezených okolností používat materiál chráněný autorským právem, aniž by k tomu potřebovali svolení držitelů autorských práv. V USA chrání povolené užití například komentáře, kritiku, výzkum a zpravodajství, v různých zemích a regionech se však mohou tyto zásady lišit. To, zda vaše používání autorsky chráněného materiálu spadá do kategorie povoleného užití nebo povoleného nakládání, se do velké míry odvíjí od konkrétních okolností. Než se tedy rozhodnete na ně spolehnout, pečlivě si je prostudujte.
Povolené užití je obrana, kterou je obecně zapotřebí uplatnit u soudu. Nijak vás nechrání před žalobou za porušení autorských práv. Stejně tak ani nebrání tomu, aby na vás držitel autorských práv podal oznámení DMCA za použití materiálů chráněných autorským právem.
Mějte na paměti, že to, zda konkrétní užití autorsky chráněného díla spadá do kategorie povoleného užití nebo povoleného nakládání, závisí na konkrétních skutečnostech. Než se rozhodnete na tyto principy spolehnout, ujistěte se, že rozumíte způsobu jejich uplatňování, a uvědomte si, že držitelé autorských práv mohou věci vidět jinak než vy.
Nejčastější dotazy
Umazávají se časem záznamy o porušení autorských práv?
Jak je uvedeno v našich vodítkách DMCA
, záznamy o porušení autorských práv mají časově omezenou platnost. Nemůžeme sice zabíhat do detailů, ale existuje celá řada faktorů, které mohou tuto dobu ovlivnit, například datum vytvoření záznamu a celkový stav účtu na Twitchi.
Jak funguje proces protioznámení?
Protioznámení je sdělení, které odešlete Twitchi s cílem rozporovat konkrétní oznámení DMCA, protože se domníváte, že bylo odesláno omylem nebo z důvodu nesprávné identifikace. To zahrnuje i výjimky z porušení autorských práv, například případy povoleného užití. Mějte na paměti, že protioznámení je právní požadavek, aby Twitch obnovil obsah odstraněný na základě oznámení DMCA, a jeho odeslání může mít právní důsledky.
Twitch není soud, který by rozhodoval o autorských právech, a obecně není v pozici, aby mohl schvalovat nebo zamítat protioznámení na základě toho, zda máte pravdu vy, nebo držitelem práv. Twitch místo toho kontroluje, zda protioznámení splňuje požadavky uvedené v našich vodítkách DMCA a příslušném zákoně, a pokud ano, odpovídajícím způsobem ho zpracuje.
Pokud odešlu protioznámení a Twitch ho přijme, ochrání mě to do budoucna před oznámením DMCA vůči témuž dílu chráněnému autorským právem?
Neochrání, protože díla chráněná autorským právem lze používat (nebo licencovat atd.) různými způsoby a také proto, že Twitch nesoudí (a ani nemůže soudit) věcnou stránku sporu o autorská práva. Podání protioznámení nebrání držiteli práv – dokonce ani témuž co prve – v podání další žádosti o stažení kvůli údajně protiprávnímu použití jeho autorsky chráněného díla v obsahu sdíleném na vašem kanálu. K tomu může například dojít, pokud jste si zakoupili licenci platnou pro jedno použití, ale už ne pro další. A stejně tak ani podání protioznámení v reakci na jedno oznámení DMCA vám nebrání v tom, abyste podali další protioznámení v reakci na jiné oznámení.
Co mám dělat, když proti mému kanálu někdo záměrně podá neoprávněné oznámení DMCA?
Náš tým pro dodržování předpisů prověřuje příchozí oznámení DMCA nejen z hlediska dodržování našich vodítek DMCA
, ale také zjišťuje, zda neobsahují náznaky podvodu nebo zneužití. Pokud obdržíte oznámení DMCA, o kterém se domníváte, že je výsledkem chyby nebo nesprávné identifikace, nebo je od někoho, kdo jen předstírá, že je držitelem práv, můžete odeslat protioznámení nebo požádat o odvolání. Podání oznámení DMCA, které klamně uvádí, že obsah porušuje autorská práva, může mít právní důsledky, včetně náhrady škod a poplatků za právní služby.
Mám licenci potřebnou k používání obsahu chráněného autorským právem, ale přesto na mě bylo podáno oznámení DMCA. Jak mám postupovat?
Pokud obdržíte oznámení DMCA a domníváte se, že jste na použití materiálu chráněného autorskými právy uvedeného v oznámení měli licenci nebo k němu byli oprávněni jiným způsobem, můžete buď odeslat protioznámení Twitchi, nebo požádat držitele práv o odvolání. Odeslání protioznámení může mít právní důsledky, takže k tomu kroku přistupte pouze v případě, byl-li váš obsah odstraněn z důvodu chyby nebo špatné identifikace.
Pokyny pro správné podání protioznámení najdete v našich vodítkách DMCA . Mějte na paměti, že informace, které v protioznámení uvedete, je Twitch povinen sdílet se stěžovatelem, který podal oznámení DMCA. Není-li vám příjemné zveřejňovat tímto způsobem své osobní údaje, může protioznámení podat vaším jménem nějaký pověřený zástupce (například advokát).