Skip to content

Creator Camp

Autorská práva a váš kanál

Twitch se zavázal podporovat tvůrce, a tak je důležité, abyste respektovali práva ostatních tvůrců v obsahu, který na svém kanále vysíláte a sdílíte. Pokud ve svém obsahu používáte autorské dílo někoho jiného, může dotyčná osoba poslat Twitchi oznámení o blokaci obsahu. Naším pravidlem je na toto oznámení reagovat v rámci Digital Millennium Copyright Act (“DMCA”) a podobných zákonů po celém světě. Naším pravidlem je rovněž rušit účty uživatelů, kteří autorská práva poruší opakovaně – tzn. osoby, které byly při několika příležitostech obviněny z porušování práv ostatních. 

Víme, že autorské zákony a DMCA mohou být matoucí a že tvůrci nemusí mít autorská práva ostatních porušovat záměrně. Chceme vám pomoci pochopit základy autorského zákona a nástroje, které máte k dispozici, abyste mohli činit informovaná rozhodnutí ohledně použití materiálu chráněného autorským zákonem – včetně hudby, grafiky, videí atd. – ve svém vysílání a vyhnuli se tak v budoucnu porušení autorských práv.

Poslední novinky o nástrojích, které budujeme, abychom vám pomohli poznat, jak jste na tom s porušováním autorských práv, a abyste mohli snadno ovládat obsah, jaký sdílíte na svém kanálu, najdete v nápovědném článku s častými dotazy o DMCA a autorských právech. 

Autorský zákon a jeho dopad na vaše vysílání

Autorské právo je druh duševního vlastnictví, které dává majiteli výhradní práva na jisté použití jeho tvůrčího díla. Jinými slovy chrání originální tvůrčí dílo dané osoby – pokud jde o literaturu, výtvarno, vzdělávání či hudbu – před tím, aby ho použil někdo jiný bez jeho svolení. Materiál chráněný autorským zákonem vzniká každý den. Tvoří ho textaři, interpreti, autoři, grafici, video producenti či další tvůrci jako vy. Pokaždé, když nahrajete svoje živé vysílání, vlastně nejspíš vytváříte nové autorské dílo.

Pár věcí, které je třeba mít ohledně autorských práv na paměti. Zaprvé, zákon rozlišuje různé druhy “použití” materiálů chráněných autorským zákonem. To znamená, že práva, která si musíte obstarat pro materiál chráněný autorským právem pro své živé vysílání, se může lišit od práv potřebných pro stejný materiál v nahraném obsahu (např. klipy či VOD). Autorská práva mají navíc dlouhou platnost. Něco, co jste udělali před řadou let, může stále porušovat autorská práva majitele dnes. Stručně řečeno: Pokud nemáte práva na dílo chráněné autorským zákonem, neměli byste ho ve vysílání používat – a pokud si nejste jisti, jestli tato práva máte, pak je nejspíš nemáte.

Doporučujeme přečíst si vodítka DMCA , Pokyny pro komunitu , Pokyny ohledně používání hudby a také Podmínky služby Twitch . Na první pohled se to může zdát jako spousta slov o náročných konceptech, ale ve skutečnosti obsahují podrobnosti o tom, co je ve vysílání povoleno a co ne, abyste mohli činit informovaná rozhodnutí o obsahu, který na svém kanálu sdílíte. 

Jak spravovat nahraný obsah na vašem kanálu

Pokud máte ve sdíleném obsahu na svém kanálu materiál chráněný autorským právem – a neobdrželi jste od majitele práv výslovné svolení tento materiál použít –, pak vám hrozí oznámení o blokaci obsahu v rámci DMCA. Týká se to hudby, výtvarného umění, sportovního vysílání, televizních seriálů či jakýchkoliv dalších autorských děl. Rovněž byste měli uvážit, jestli vám majitel autorských práv dal svolení zahrnout materiál chráněný autorským právem na svůj kanál a za jakých podmínek – například můžete mít povolení vysílat esportovní turnaj, ale pouze pokud budete dodržovat pravidla pořadatele turnaje. 

Od roku 2014 používáme technologickou službu jménem Audible Magic, která proaktivně skenuje vaše VOD. Pokud Audible Magic odhalí autorské dílo, z této části VOD automaticky odstraníme zvuk (poznámka: odstranění zvuku se nepočítá jako porušení autorských práv). Nedávno jsme tuto službu rozšířili, aby skenovala i klipy. Pokud v některém z vašich klipů odhalí audio chráněné autorskými právy, automaticky tyto klipy smažeme. Podotýkáme, že Audible Magic – stejně jako jakákoliv jiná technologie – není bezchybná. Rovněž vás nezprošťuje povinnosti dodržovat pravidla. Respektujte práva ostatních. Neměli byste ve svém vysílání pouštět záznam hudby, ke které nemáte práva. 

Proti oznámení o blokaci obsahu v rámci DMCA pro obsah uložený na vašem kanálu se můžete chránit tím, že zkontrolujete veškerý obsah na svém řídicím panelu (včetně klipů, VOD a stěžejních scén) a odstraníte veškerý dotyčný obsah. VOD můžete mazat či skrývat hromadně, a to až po 20 videích, anebo všechna najednou.  Rovněž můžete svým sledujícím či předplatitelům omezit tvorbu klipů v nastavení vysílání nebo smazat všechny své klipy najednou. Pokud to chcete udělat, ale chcete si ponechat některé klipy, o které byste nechtěli zcela přijít, máte možnost stáhnout si je mezi své osobní soubory. Přečtěte si stránky s nápovědou k VOD a klipům , kde najdete podrobnosti o správě obsahu na vašem kanálu.

Jak správně používat hudbu na vašem kanále

There are a number of other companies that make music available for streamers. Chillhop and Soundstripe , for example, offer membership options for music licensing.

Je důležité podotknout, že pokud obdržíte oznámení o blokaci obsahu kvůli DMCA, není to ještě potvrzení toho, že jste porušili autorská práva. To proto, že tato oznámení je možné odeslat i v následujících situacích: 

  • Kdy jste nepoužili dílo chráněné autorským zákonem – autor se zkrátka zmýlil v tom, že jste použili jeho dílo.
  • Kdy jste dílo nepoužili nepovoleným způsobem – použili jste ho způsobem, který žádná autorova exkluzivní práva neporušuje.
  • Kdy jste obdrželi licenci na dílo chráněné autorským právem – jinými slovy máte od autora povolení toto dílo použít. 
  • Kdy jste použili dílo chráněné autorským právem způsobem, který představuje “fair use” (řádné užití) – například jste zparodovali část televizního seriálu či podali komentář k pozoruhodnému obsahu. 
  • Dílo není chráněné autorským právem například tehdy, pokud je dílem veřejným – například Mozart nebo Příběh dvou měst.
  • Kdy osoba, jež zaslala oznámení o blokaci kvůli DMCA, není majitelem autorských práv ani oprávněná jednat jménem majitele autorských práv – například si potřebná práva sama osvojila nebo je nikdy neměla, případně se za majitele práv jen vydává.

Twitch není soud, který řeší autorský zákon, a není v pozici, ze které by mohl posoudit, jestli jste něčí dílo chráněné autorským právem použili neoprávněně bez svolení majitele. Respektujeme práva majitelů autorských práv a včasným způsobem zpracováváme všechna oznámení kvůli DMCA, která obdržíme. Rovněž respektujeme vaše práva coby tvůrců a dodržujeme pravidla, díky kterým můžete podniknout kroky proti neoprávněnému obvinění z porušení autorských práv tím, že pošlete odvolání nebo požádáte majitele autorských práv, aby své tvrzení stáhl. Přečtěte si prosím naše Pokyny ohledně DMCA , pokud se domníváte, že váš obsah byl nahlášen omylem či vinou špatné identifikace. Rovněž můžete uvážit informace o řešení neoprávněných oznámení kvůli DMCA, které najdete v Berkman Center a Copyright Alliance , jakož i zdroje dostupné prostřednictvím právnických organizací, na které se můžete obrátit, pokud máte dotaz ohledně oznámení o blokaci kvůli DMCA zaměřeného na váš kanál.

Odpovědi na často kladené dotazy najdete v našem nápovědném článku s častými dotazy o DMCA a autorských právech.