Rozhodnutí růst: Úvod
Rozhodnutí růst představuje první krok, ovšem chcete-li dosáhnout svých cílů, musíte všechny další fáze pečlivě plánovat. Tento článek je „zrychlenou“ verzí cesty z Tvůrčího tábora nazvané Naučte se růst – připravované čtyřdílné série zaměřené na růst tvůrců. Text je určený tvůrcům, kteří hledají rychlou radu, jak posunout své vysílání na novou úroveň, ale nevědí, kde jinde hledat informace než na Twitchi. Na naší společné výpravě se ve stručnosti zaměříme na následující čtyři otázky:
Jak dosáhnu toho, aby noví diváci našli mé vysílání?
Existuje několik faktorů, které mohou nové diváky přimět, aby na Twitchi vyhledali vaše vysílání. Dobrá zpráva je, že několik z těchto bodů můžete provést prakticky okamžitě!
Prvním krokem je vaše rozhodnutí, jaký obsah budete vysílat. Nejlepší je vytvářet obsah, který vás samotné baví, ať už to je hra, u níž rádi trávíte čas, nebo obohacení vysílání o váš koníček, třeba líčení nebo vaření. Při kontrole statistik po skončení vysílání však možná zjistíte, že výběr vašeho obsahu nepřináší vždy takové výsledky, kterých chcete dosáhnout. Některý obsah je obecně populárnější než jiný a klíčovým faktorem při oslovování nových diváků z cílové skupiny, na kterou míříte, tak bude volba konkrétního obsahu.
Častá otázka zní: Je lepší být v čele málo obsazené kategorie, nebo uprostřed pelotonu sekce, která je naopak velmi oblíbená? Vyplatit se mohou obě varianty, a to v závislosti na mnoha proměnných, které nemůžete ovlivnit. Při rozhodování je nejlepší vycházet z dat, která už máte k dispozici. V řídicím panelu tvůrce otevřete rozevírací seznam Přehled a vyberte položku Statistiky kanálu. Najdete zde mnoho užitečných ukazatelů, které vám doporučujeme prostudovat, ovšem pro tuto chvíli nás zajímá sekce „Které kategorie moji diváci rádi sledují?“. V ní najdete informace o tom, co sledovali vaši diváci během posledních 7 dní, když zrovna nebyli na vašem kanálu. Uvidíte zde seznam her a dalšího obsahu na Twitchi, který můžete zkusit vysílat a přilákat tak na svůj kanál nové diváky, jimž se bude daný obsah zřejmě líbit. **
Jak přiměji diváky, aby se k mému vysílání vraceli?
Jako tvůrce na Twitchi jste nejspíš zároveň též divákem a konzumentem obsahu jiných tvůrců. To vám dává skvělou představu o tom, díky čemu považujete nějaké vysílání za zajímavé a co vás přiměje se na daný kanál vracet! Ze všeho nejdříve si položte tuto otázku: Kvůli čemu se vracíte na kanál svého oblíbeného tvůrce? Jedná se o výběr obsahu, jeho schopnosti, interaktivitu nebo třeba vysokou kvalitu zvuku či obrazu? Díky čemu je jeho vysílání jedinečné a zajímavé? Možná se jedná o různé prvky, jejichž směs činí z jeho kanálu pro vás to pravé. Všechny tyto aspekty mají společnou jednu věc – přinášejí vám jako divákovi určitou hodnotu. Něco vám dávají, něco si díky nim ze sledování odnášíte. Něco, co pro vás má cenu a kvůli čemu se k vysílání zase vrátíte.
Nyní se zamyslete nad tím, jakou hodnotu poskytujete svým divákům vy. Jaký typ prostoru chcete spravovat? O jaké dovednosti se chcete podělit? Jaký hlavní pocit chcete v divácích vyvolat nebo co chcete, aby si z vašeho vysílání odnesli, až budete offline? Jakmile si na tyto otázky odpovíte, budete moci tyto informace efektivně přetavit do vysílání s vysokou vnímanou hodnotou, díky kterému se pak snad budou diváci na váš kanál rádi vracet.
Na tuto otázku existuje mnoho různých odpovědí, ale jedním z nejjednodušších řešení je dodržovat pravidelný vysílací rozvrh. Chcete, aby bylo pro vaše diváky co nejjednodušší udržovat si přehled o tom, kdy živě vysíláte, a aby pokud možno začlenili sledování vašeho kanálu do svých pravidelných plánů. S pomocí nástroje Rozvrh, který máte na Twitchi k dispozici, můžete své diváky informovat o harmonogramu vysílání, aby věděli, kdy vás uvidí živě. Údaje se jim zde zobrazují převedené do jejich časového pásma a navíc si mohou nastavit připomínku, která je upozorní, až začnete vysílat!
Další okamžitou akcí, kterou můžete v tomto směru provést, je prostě diváky pobídnout, aby se k vašemu vysílání opět vrátili. Vaši návštěvníci mají na Twitchi k dispozici nepřeberné množství dalšího obsahu, takže byste neměli automaticky předpokládat, že se na váš kanál vrátí sami od sebe. Výrazně ovšem může pomoci, když je o to požádáte a v předstihu jim sdělíte, kdy budete opět vysílat. Například takto: „Díky moc za sledování dnešního vysílání! Pokud se vám líbilo, budu živě vysílat zase zítra ráno, takže až si uděláte kafe nebo čaj, vezměte si ho s sebou a pojďme pokecat.“ Vypadá to nenápadně, ale i prostá prosba nebo připomenutí mohou mít výrazný efekt.
Jak dosáhnu toho, aby noví diváci našli mé vysílání, když jsem offline?
Dosáhnout toho, aby diváci objevili váš kanál, když právě živě vysíláte, je pro vás jakožto pro tvůrce bez dodatečné pomoci náročné, můžete však provést různé kroky, které usnadní prezentaci vašeho obsahu, aniž byste museli stisknout tlačítko Vysílat živě.
Začít byste měli u klipů z vysílání, které jsou cenným pomocníkem pro růst vašeho kanálu, když jste offline. Jejich prostřednictvím můžete sdílet klíčové okamžiky ze svého vysílání, které vašim stávajícím divákům mohly uniknout, nebo na které se mohou podívat noví diváci a získat tak důvod k budoucí návštěvě vašeho vysílání. Především pobízejte svou komunitu, aby nahrávala klipy s vašimi výraznými úspěchy, komickými karamboly nebo motivačními proslovy, jež mohou inspirovat ostatní. Tyto klipy pak najdete v řídicím panelu tvůrce v rozevíracím seznamu Obsah > Klipy. Zde najdete jak vlastnoručně vytvořené klipy, tak takové, které na vašem kanálu zaznamenali vaši diváci. Až vyberete klip, který se rozhodnete sdílet na sociálních sítích, nejprve si ho stáhněte a poté odešlete na příslušné profily. Vložená videa mívají lepší poměr prokliků než odkaz na klip. *Poznámka na okraj: Nezapomeňte požádat své moderátory chatu nebo vysílání, aby pořizovali klipy věcí, které považujete za důležité, a nepředpokládejte, že tak učiní za vás během vašeho vysílání sami. Pokud však chcete, můžete významné okamžiky ukládat do klipů i osobně prostřednictvím sekce Rychlé akce ve správci vysílání.
Později v rámci série článků probereme také otázku sestříhaných klipů z vysílání a jejich význam, ovšem ne všichni tvůrci mají vědomosti či nástroje potřebné pro úpravu klipů tímto pokročilým způsobem.
Jak můžu oživit svůj obsah na Twitchi?
Twitch jako služba poskytuje bohatou škálu obsahu – od her či vaření až po ASMR nebo hudbu! A vy, tvůrce, dříve nebo později při vytváření obsahu nevyhnutelně sklouznete k rutině.
Pokud vás trápí pocit, že jste zaseknutí v zaběhnutých kolejích, neexistuje bohužel žádný jednoduchý způsob, jak se ho zbavit. U každého z nás totiž bývají příčiny zcela individuální. Někomu pomůže dát si kreativní pauzu pro načerpání nové energie, jinému zase ozkoušet kreativní myšlenku, kterou už dlouho zvažuje, ale zdá se mu příliš riskantní a odlišná od běžně vysílaného obsahu, a někoho mohou posunout dál rady a vliv ostatních tvůrců.
Stejně jako u všech předchozích otázek, které jsme probrali výše, platí i zde, že pro řešení každého problému naštěstí existuje celá řada řešení, jež můžete vyzkoušet. Doporučujeme vám tedy nejen experimentovat s různými možnostmi, ale také byste se měli zamyslet nad svým vytvářeným obsahem a zjistit, v jakých směrech je úspěšný a kde má naopak prostor ke zlepšení. Můžete si například prohlížet starší VOD, požádat komunitu o kvalitativní zpětnou vazbu nebo provést analýzu dat, která máte k dispozici v řídicím panelu tvůrce.
Nejpodstatnější ze všeho je, že pokud chcete vysílat na Twitchi, měl by vás váš vytvářený obsah bavit. Pokud nebaví vás, těžko lze očekávat, že osloví i někoho jiného.
Kromě zde uvedených informací si také nezapomeňte pročíst další naše články z Tvůrčího tábora, které se týkají budování komunity a vytváření poutavého obsahu! A mějte na paměti, že jedinou osobou, která může váš obsah zlepšit, jste vy sami.