Chapter Select
Pochopenie autorského zákona a zákona DMCA ako streamer na Twitchi
Čo je autorské právo a kto ho vlastní?
Autorské právo je forma duševného vlastníctva, ktorá dáva vlastníkovi pôvodného autorského diela výlučné právo zabrániť iným robiť s týmto dielom určité veci (napríklad streamovať dielo na Twitchi alebo vytvárať video na vyžiadanie alebo klip, ktorý toto dielo obsahuje). Diela chránené autorskými právami zahŕňajú napríklad hudbu, umelecké diela, romány, televízne programy a filmy, videohry, počítačový kód a množstvo ďalších kreatívnych diel.
Autorské práva spočiatku vlastnia „autori“ diela: napríklad hudobníci, ktorí skladajú a predvádzajú pieseň, umelec, ktorý maľuje nástennú maľbu, alebo dokonca streamer (ako ty), ktorý vysiela zábavný stream naživo. Autori však často „postúpia“ svoje práva iným (osobám alebo spoločnostiam – napríklad nahrávaciemu vydavateľstvu alebo filmovému štúdiu), ktorí sa potom stanú vlastníkmi a kontrolórmi autorských práv.
Porušenie autorského práva:
„Porušenie“ v podstate znamená „nedodržanie“. Podľa zákonov USA (zákony iných krajín sa môžu mierne líšiť, ale majú rovnaký základný princíp) k porušeniu autorských práv dochádza vtedy, keď sa dielo chránené autorskými právami reprodukuje, distribuuje, predvádza, verejne zobrazuje alebo sa z neho tvorí „odvodené“ dielo (dielo založené na jednom alebo viacerých už existujúcich dielach) bez súhlasu vlastníka autorských práv, pokiaľ sa neuplatňuje nejaké zákonné odôvodnenie (napríklad spravodlivé používanie, popísané nižšie). Ak sa chceš vyhnúť porušeniu autorských práv, nemal/a by si používať cudzie dielo chránené autorskými právami bez jeho súhlasu, a to ani vo vašich živých prenosoch na Twitchi, videách na vyžiadanie, klipoch, emotikonoch ani stránkach kanálov.
Oznámenie DMCA:
Ak sa vlastník autorských práv domnieva, že jeho dielo chránené autorskými právami niekto reprodukuje, predvádza, zobrazuje atď. pomocou online služby (napríklad Twitchu) bez jeho súhlasu, môže (sám alebo prostredníctvom svojich oprávnených zástupcov) poslať službe oznámenie o údajnom porušení, niekedy nazývané „oznámenie DMCA“ alebo „žiadosť o odstránenie obsahu“. Online služba je potom zo zákona povinná odstrániť alebo zakázať prístup k materiálu, ktorý údajne porušuje autorské práva, a zaznamená incident podľa svojich zásad pre opakovaných porušovateľov.
Ak Twitch dostane úplné a platné oznámenie DMCA s tvrdením, že obsah, ktorý si streamoval/a alebo nahral/a, porušuje autorské práva držiteľa práv, Twitch ti pošle e-mail o oznámení a o tom, aké máš možnosti. Tieto informácie nájdeš aj na svojej tabuli tvorcu. Twitch tiež na tvoj účet uplatní sankciu za porušenie autorských práv.
Odpor voči oznámeniu a stiahnutie:
Ak sa domnievaš, že držiteľ práv alebo jeho zástupca poslal Twitchu oznámenie DMCA z dôvodu chyby alebo nesprávnej identifikácie, môžeš:
- Požiadať nárokujúcu stranu, aby toto oznámenie stiahla (Twitch ti poskytne e-mail nárokujúcej strany)
- Poslať Twitchu odpor proti oznámeniu. Odoslanie odporu proti oznámeniu ťa vystavuje právnym krokom zo strany nárokujúcej strany, pred odoslaním odporu proti oznámeniu by si sa preto mal/a uistiť, že oznámenie DMCA bolo odoslané z dôvodu chyby alebo nesprávnej identifikácie.
Ak nárokujúca strana stiahne upozornenie alebo ak odošleš odpor proti oznámeniu, ktorý spĺňa podmienky, Twitch odstráni sankciu za porušenie autorských práv vyplývajúcu z oznámenia DMCA a ak je to možné, obnoví obsah údajne porušujúci autorské práva.
Zásada týkajúca sa opakovaných porušovateľov:
Twitch, podobne ako iné služby, ktoré umožňujú používateľom zdieľať obsah vytvorený používateľmi, funguje podľa globálnych zákonov o autorských právach, ktoré od neho vyžadujú, aby zrušil účty „opakovaných porušovateľov“. Ak Twitch dostane oznámenie DMCA, ktoré identifikuje obsah, ktorý si zdieľal/a, dostaneš sankciu za porušenie autorských práv na tvojom kanáli podľa našich pravidiel pre opakovaných porušovateľov. Aj keď platnosť sankcií za porušenie autorských práv môže po určitom čase vypršať, našou zásadou pre opakovaných porušovateľov je zrušiť účet po troch sankciách. Preto by si si mal/a dôkladne preštudovať každé oznámenie DMCA, ktoré dostaneš, aby si pochopil/a, či si urobil/a chybu, a podnikol/podnikla kroky na zaistenie toho, že sa to nebude opakovať.
Spravodlivé používanie a spravodlivé zaobchádzanie::
Spravodlivé používanie a spravodlivé zaobchádzanie sú právne princípy, ktoré niekedy umožňujú obmedzené použitie diel chránených autorskými právami bez povolenia vlastníka autorských práv . Bežné príklady podľa zákonov USA zahŕňajú používanie diel chránených autorskými právami na kritiku, komentáre, spravodajstvo, vzdelávanie alebo paródiu. Mnohé krajiny a regióny tieto princípy neuznávajú a nimi poskytovaná ochrana môže byť obmedzená. Nezabúdaj, že spravodlivé používanie a spravodlivé zaobchádzanie sú obhajoby, ktoré by mali byť vznesené na súde, a nezabránia tomu, aby na teba bola podaná žaloba za porušenie autorských práv. V službách ako Twitch to nemusí zabrániť ani tomu, aby sa na tvoj obsah vzťahovalo počiatočné oznámenie o odstránení obsahu podľa zákona DMCA.
Zhrnutie:
Zoznámenie sa s kľúčovými bodmi zákonov o autorských právach ťa pripraví na vytváranie a zdieľanie obsahu na Twitchi, ktorý rešpektuje tvorivé práva. Nezabúdaj, že tento článok nie je právnou radou a ak si nie si istý/istá, čo robiť v konkrétnej situácii, ktorá zahŕňa tvoje alebo cudzie dielo chránené autorskými právami, mal/a by si sa poradiť s odborníkom na právo, ktorý sa špecializuje na autorské právo a právo digitálnych médií.