Chapter Select
Škola autorského práva: Čo potrebujem vedieť o autorskom zákone?
Začnime!
Vitaj v Škole autorského práva Twitch! Chápeme, že chyby sa stávajú a chceme ti pomôcť vyhnúť sa podobným chybám v budúcnosti. Škola autorského práva ponúka príležitosť dozvedieť sa viac o zákone o autorských právach, zákone DMCA a o tom, ako funguje na Twitchi, a pomôže ti predísť tomu, aby si sa stal/a opakovaným porušovateľom. Vieme, že zákon o autorských právach a zákon DMCA môžu byť mätúce a že prevažná väčšina tvorcov nevysiela s úmyslom porušiť autorské práva iných. Sme tu, aby sme ti pomohli pochopiť základy autorského zákona a nástroje, ktoré máš k dispozícii, aby si sa mohol/mohla informovane rozhodovať o používaní materiálu chráneného autorskými právami – vrátane hudby, umenia, videí atď. – vo svojom streame, aby si sa vyhol/vyhla potenciálnemu porušovaniu autorských práv iných v budúcnosti.
Ako to funguje?
Škola autorského práva pozostáva z 3 videí, doplnkového textu a kvízu na konci. Po absolvovaní Školy autorského práva a úspešnom absolvovaní kvízu dostaneš e-mailom upozornenie, že z tvojho kanála bola odstránená jedna sankcia za porušenie autorských práv. Na absolvovanie Školy autorského práva máš 28 dní odo dňa získania sankcie za porušenie autorských práv, a tvoja vhodnosť na odstránenie sankcie sa môže obnoviť po 12 mesiacoch.
Škola autorského práva je otvorená pre každého ako vzdelávací zdroj.
Môžeš ju absolvovať toľkokrát, koľkokrát chceš – neovplyvní to tvoju schopnosť absolvovať ju, aby si v budúcnosti odstránil/a sankciu za porušenie autorských práv.
Autorské právo
Autorské právo je forma duševného vlastníctva, ktorá dáva vlastníkovi pôvodného autorského diela výlučné právo zabrániť iným robiť s týmto dielom určité veci. Diela chránené autorskými právami zahŕňajú napríklad hudbu, umelecké diela, romány, televízne programy a filmy, počítačový kód a množstvo ďalších kreatívnych diel. Zákon o autorských právach je navrhnutý tak, aby chránil všetkých tvorcov a dáva autorom (a tým, ktorým udelili svoje autorské práva) kontrolu nad tým, ako možno použiť ich kreatívne diela.
Ak použiješ dielo chránené autorskými právami jedným zo spôsobov, na ktoré má výhradné právo vlastník autorských práv (t.j. ak vytváraš kópie tohto diela, verejne distribuuješ kópie, verejne zobrazuješ alebo predvádzaš dielo atď.), a nemáš na takéto použitie jeho oprávnenie alebo právne opodstatnenie, môžeš porušovať jeho práva a môže ťa žalovať za porušenie autorských práv. Presná povaha týchto práv sa môže líšiť v závislosti od krajiny alebo regiónu a rôzne spôsoby použitia služby Twitch – napríklad živé vysielanie obsahu oproti vytváraniu videa na vyžiadanie alebo klipu – môžu zahŕňať rôzne práva.
Zákon DMCA
Zákon DMCA (Digital Millennium Copyright Act) je zákon USA, ktorý oprávňuje držiteľov autorských práv požiadať online služby, ako je Twitch, o odstránenie materiálu údajne porušujúceho autorské práva, ktorý používatelia prenášajú alebo nahrávajú do služieb. Držitelia autorských práv to robia tak, že týmto online službám posielajú oznámenia o údajnom porušení, ktoré nazývame „oznámenia DMCA“. Upozorňujeme, že podobné zákony platia na celom svete, ale pre zjednodušenie používame výrazy ako „zákon DMCA“ a „oznámenie DMCA“ a naše usmernenia k autorskému zákonu DMCA sa vzťahujú na všetky účty na Twitchi.
Oznámenie DMCA
Oznámenie DMCA je výraz, ktorý používame na opis žiadostí o odstránenie obsahu, ktoré vlastníci autorských práv (a ich oprávnení zástupcovia) posielajú spoločnosti Twitch a žiadajú Twitch o odstránenie materiálu, o ktorom sa domnievajú, že údajne porušuje ich autorské práva.
Najčastejšie otázky
Predstavujú videohry diela chránené autorskými právami?
Áno, videohry sú tvorivé diela, ktoré sú vo všeobecnosti chránené autorskými právami. Vydavatelia a vývojári videohier často povoľujú streamovanie svojich hier v službách ako Twitch a tieto informácie môžeš často nájsť na ich webových stránkach.
Už som počul/a výraz „verejná doména“ – čo to je?
Autorské práva netrvajú večne a po určitom čase (alebo v iných situáciách, ako je prepadnutie alebo vzdanie sa práva) dielo, ktoré bolo predtým chránené autorským zákonom, spadne do takzvanej „verejnej domény“. Keďže nikto nemá výhradné práva na tieto diela, ktokoľvek môže tieto diela legálne používať alebo na ne odkazovať bez povolenia. Upozorňujeme však, že úpravy alebo následné nahrávky diel vo verejnej doméne môžu byť chránené autorským právom – napríklad filmová adaptácia Pýchy a predsudku alebo nahrávka konkrétnej interpretácie Beethovenovej 5. symfónie.
Kto môže odosielať oznámenia DMCA?
Vlastníci autorských práv a ich oprávnení zástupcovia (napríklad právnici alebo predajcovia, ktorí sú zapojení do presadzovania práva duševného vlastníctva) môžu odosielať oznámenia DMCA.
Vzťahuje sa na mňa zákon DMCA aj vtedy, ak žijem mimo USA?
Naše usmernenia k autorskému zákonu DMCA sa vzťahujú na všetky účty na Twitchi. Aj keď je zákon DMCA zákonom platným v USA, mnohé krajiny majú zákony, ktoré fungujú podobným spôsobom, vrátane požiadavky, aby online služby, ako je Twitch, udržiavali systém oznámení a odstránenia obsahu. Kvôli zjednodušeniu niekedy používame výrazy ako „zákon DMCA“ a „oznámenie DMCA“. Preto by si mal/a venovať veľkú pozornosť tomuto kurzu bez ohľadu na to, kde žiješ!